7 Ağustos 2013 Çarşamba

X iyi de çevresi kötü

Merhum ve mağfur Osman Yüksel Serdengeçti "Gülünç Hakîkâtler" kitabında, Atatürk'ün yakın korumasından dinlediği bir hatırayı (aynı hatırayı merhum Ahmet Kabaklı da "Temellerin Duruşması" kitabında paylaşmıştır) nakleder;

"Bir gün Atatürk, yakın "çevresi"yle yine o meşhur âlemlerinden birini yaşıyor, yaşatıyor. Salona büyük bir masa kurulmuş. Ata hem içiyor, hem konuşuyor. Bir aralık duruyor ve etrafındakilere;

- "Söyleyin bakalım, bu millet ben öldükten sonra hakkımda ne diyecek?" diye soruyor.

Hâzirûn sıra ile sorguya çekiliyor. Kimi müncî (kurtarıcı, Mehdi), kimi dâhî, kimi ilah, kimi peygamber, kimi bu milleti ve vatanı yoktan var eden insan diyor.

Atatürk gülüyor ve;

- Hayır hiçbiriniz bilemediniz. Bakın ne diyecekler ben size söyleyeyim; "Aslında Atatürk iyi bir insandı ama "çevresi"ni öyle pu.t, öyle peze..nk öyle dalkavuk adamlar sardı ki, memlekete daha çok hizmetler yapmasına mâni oldular." (Acaba masada jöleli birisi var mıydı?)

Atatürk'ün bu sözünden sonra masadakiler bir anda ayağa fırlayıp, kahkahalarla "Bravo Paşam çok doğru söylediniz." diye alkış patlatmışlar. Atatürk de zevke gelip öyle bir gülmüş ki, kadehini yere fırlatmış."

Bu klasik ve kalıplaşmış söz, son zamanlarda daha fazla sarf edilmeye başlandı. En çok da; "Başbakan iyi de çevresi kötü" ile "Fethullah Gülen iyi de çevresi kötü" kapışıyor.

Farz edelim ki Fethullah Gülen'in çevresi kötü; istediği emniyet ve yargı mensubunu istediği gibi kızağa çeken, istediği zaman görevden alan, istediği kişilerin kurtulabilmesi ve zarar görmemesi için bir gecede kanun değiştirip kanun çıkartan, istediği köşe yazarı ve gazetecinin işine son verilmesi için talimat yağdıran, istediği zaman istediği kadar insanı sokaklara dökebilecek bir güçle muhataplarını tehdit eden, %50'sini evinde zor tuttuğunu ifade eden, arkasında onlarca gazete ve televizyon gücü olan bir iradenin karşısında bu kötü çevre ne yapabilir ki? Neden bu kadar korkuyorsunuz bu çevreden anlamış değilim...

Peki aynı soruyu şimdi biz soralım;

Ya Başbakan'ın çevresi kötüyse?

3 yorum:

Adsız dedi ki...

yav he he

Vefa Akbel dedi ki...

kendi hocasını, dinin tek temsilcisi ve mihenk taşı görenler; yahudi ve hıristiyanların düştüğü hataya düşmüşlerdir...

sümeyye tayır dedi ki...

Tarih tekerrür ediyor. İnsanoğlu hata yapar ki Hz. Peygamberimizin bile günah sayılmayacak ufak tefek sürçmeleri olmuştur. İktidarlar da eleştirilebilir bu bağlamda tabiki. Fakat görüyoruz ki iktidarı kötü niyetle eleştiren basın Fethullah Gülen'e yapılan eleştirileri kabul edemeyip eleştirenleri ihraç ediyor. Sonra bir de basın özgürlüğü adı altında özgürlükten bahsediyor. iktidardaki adam da başını secdeye koyuyor. Bu neyin davası ki Müslümanlığın bu kadar rahat yaşanıldığı bir zamanda bu insan böylesine zan altında bırakılmak isteniyor. Kusura bakmayın ama paradan başka birşey kokmuyor. Selametle.